Ta strona wygląda tak kiepsko, ponieważ korzystasz z przeglądarki nie obsługującej ogólnie przyjętych standardów internetowych. Aby zobaczyć ją w pełnej krasie, zaktualizuj ją do wersji zgodnej z tymi standardami. Trwa to krótko i nie kosztuje nic.

KMK Software Katowice, Studio usług komputerowych


Projekt naukowy, którego celem jest poszukiwanie cywilizacji pozaziemskich przez analizę emisji radiowej kosmosu, rejestrowanej radioteleskopem Arecibo. Projekt wykorzystuje wolną moc obliczeniową komputerów podłączonych do Internetu.

Klasyczny projekt Seti@Home, w którym uczestniczyłem, został już wyłączony. Teraz można uczestniczyć w projekcie na platformie  Bionic.

Moje końcowe wyniki to:

Miejsce 12 890 na ponad 6 mln. liczących.
99,763% liczących zostało za mną. :)
Przeliczyłem 19 130 próbek danych.
Średni czas przeliczania próbki - 3h 21m

Jak byś sobie obejrzał zużycie procesora w Twoim komputerze, to zobaczyłbyś, że przez większość czasu wynosi ono... 5% - 10%. Dlaczego tak się dzieje? Ano, cóż... Twój procesor jest znacznie szybszy niż Ty i praktycznie przez cały czas czeka na Ciebie - aż naciśniesz jakiś klawisz, albo ruszysz myszką. Pamiętaj, że Twój procesor nudzi się nie tylko wtedy, gdy odchodzisz od komputera i włącza się wygaszacz ekranu. On się nudzi także teraz, gdy siedzisz i oglądasz tę stronę. Zanim zdążyłeś przeczytać te słowa, on mógł już wykonać miliony wartościowych operacji, ale nie... On bezczynnie czeka i nic nie robi. I tak średnio przez 95% czasu. Wyobraź sobie, że przez cały dzień nie wstajesz z łóżka, tylko śpisz. Wstajesz raz dziennie, na 15 minut, żeby coś zjeść czy z kimś pogadać. I tak w kółko, przez 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Tak przeraźliwie nudne jest życie Twojego komputera.
Na szczęście Twój komputer w wolnych chwilach może się zająć jakimś pożytecznym hobby. W Berkeley wymyślili sobie, że można wykorzystać marnujące się moce wielu zwykłych komputerów, zsumować je i w efekcie uzyskać superkomputer o olbrzymiej mocy obliczeniowej. I tak się stało. Łączna moc jest porówynywalna z największymi superkomputerami świata. Fajnie, ale po co to wszystko?

SETI@Home (ang. Search For Extra-Terrestrial Intelligence@Home). Jest to nazwa międzynarodowego projektu internetowych poszukiwań cywilizacji pozaziemskich, która bazuje na danych dostarczanych przez największy na świecie radioteleskop Arecibo, zlokalizowany na wyspie Puerto Rico. Moc obliczeniowa superkomputerów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie analizowane są dane z radioteleskopu, okazała się zbyt mała dla wyodrębniania z rejestrowanego szumu kosmicznego wszystkich sygnałów docierających do naszej planety, a pochodzących być może także od obcych cywilizacji. Dlatego projektanci programu SETI@Home postanowili wykorzystać wolną moc obliczeniową drzemiącą w naszych domowych komputerach, tworząc wygaszacz ekranu i programy pracujące w tle (tzn. nie przeszkadzające w normalnej pracy komputera), a obliczające na potrzeby programu tzw. próbki danych (ang. Work Units), pobierane i odsyłane do Centrali w Berkeley drogą internetową. Na całym świecie znalazły się miliony osób pragnących, oczywiście za darmo, wesprzeć tak ważny i ciekawy program badawczy.

Każdy uczestnik projektu, ma na serwerze w Berkeley założone swoje konto, na którym rejestrowane są wszystkie próbki danych (ang. Work Units), przeliczone przez jego komputer(y). Po zainstalowaniu oprogramowania potrzebnego do przeliczania danych, należy się zarejestrować w projekcie. Przy rejestracji wystarczy tylko podać aktualny adres Email i pozostawić program swojemu losowi. Programy do przeliczania wykorzystują tylko wolną moc obliczeniową naszego komputera, tak że nie przeszkadza to w normalnej pracy. Wbrew pozorom, przez większą część czasu, gdy nasz komputer jest włączony, jego obciążenie to zaledwie 5-10% możliwości. Projekt SETI@Home wykorzystuje właśnie te pozostałe 90-95% wolnej mocy obliczeniowej.

 

 

 

 

 

 


Filmowa kompilacja katastrof Challengera i Columbii ze strony Chris Valentine's.


Dodaj do Ulubionych / Zakładek Pomógł Pajączek Stanowcze NIE dla spamu ! Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS 2.1 Licznik