Ta strona wygląda tak kiepsko, ponieważ korzystasz z przeglądarki nie obsługującej ogólnie przyjętych standardów internetowych. Aby zobaczyć ją w pełnej krasie, zaktualizuj ją do wersji zgodnej z tymi standardami. Trwa to krótko i nie kosztuje nic.

KMK Software Katowice, Studio usług komputerowych

* PROTECTNET *

Chcąc zabezpieczyć swoja sieć LAN przed przepięciami, możemy sami skonstruować zabezpieczenie, tak zwany ProtectNet. W poniższym dokumencie postaramy się przedstawić jak to wszystko ma wyglądać. Wszyscy, którzy kiedykolwiek trzymali w ręku lutownice nie powinni mieć kłopotu, z konstrukcją ProtectNet'a. Zaznaczamy iż urządzenie to jest przeznaczone dla sieci opartych o kabel UTP.
ProtectNet nie gwarantuje 100% skuteczności, dlatego w czasie burzy najlepiej odłączyć wszystkie wtyczki od Hub'ów i kart sieciowych. Przy bezpośrednim uderzeniu pioruna w kabel, nie ma szans żeby coś przetrwało. ProtectNet montuje się po jednej sztuce na kabel łączący Komp-Hub lub Hub-Hub, obojętnie po której stronie przewodu. Nie trzeba montować ProtectNet'a na kablach nie narażonych na przepięcia, krótszych niż 20m, oraz kabli biegnących w pomieszczeniach. Co do cen oryginalnych ProtectNet'ów, to urządzenie jest naprawdę tanie, gdy montujemy je samodzielnie. Ceny tych urządzeń w sklepach wahają sie od 80 zł do 300 zł, o ile są dostępne.

Schemat

Schemat układu Protecnet przedstawiono na rys. 1. Na rysunku tym ponadto przedstawiono rozpływ prądów, podczas rozładowywania ładunków:

a) na czerwono rozpływ prądu podczas rozładowania dużego ładunku dodatniego do uziemienia
b) na niebiesko rozpływ prądu podczas rozładowania dużego ładunku ujemnego do uziemienia
c) na zielono rozpływ prądu podczas pojawienia się przepięcia na przykładowej parze przewodów 3-6
Otwórz schemat w nowym oknie
1. Schemat układu Protectnet, wraz z zaznaczonymi rozpływami prądów.
(Kliknij - aby powiększyć)

Spis części zastosowanych w układzie

D 1 - D 16
D 18, D 19
 dioda prostownicza: 1N4007
 (parametry: IF = 1A, UBR = 1000V)
D 17  dioda zabezpieczająca jednokierunkowa
 (Transil Diode):
 1.5KE7.5V-A lub 0.6KE7.5V-A
  Parametry:
    napięcie progowe:
      UZ = 7,5V,
    max moc absorpcji odpowiednio:
      Pmax = 1,5 kW (1.5KE7.5V-A)
    lub
      Pmax = 0,6 kW (0.6KE7.5V-A)
D 20  dioda zabezpieczająca dwukierunkowa
 (Transil Diode):
 1.5KE250V-AC
  Parametry:
    napięcie progowe:
      UZ = 250 V,
    max moc absorpcji:
      Pmax = 1,5kW

Ponadto:
   - gniazdka RJ45 do druku - 2 szt
   - obudowa 66 x 47 x 26 mm (typ Z6 )

  Wykonanie

Protecnet należy wykonać na płytce uniwersalnej. Jeżeli protecnet ma pracować w sieci 100 Base-T Ethernet, to wówczas należy starannie wykonać połączenia między gniazdkami RJ45. Mianowicie połączenie to należy wykonać zachowując specyfikację skrętki, nawet jeżeli odległość między gniazdkami jest rzędu kilku cm. Protecnet, w którym przy połączeniu gniazd nie zachowa się specyfikacji skrętki, może powodować przerwy w transmisji sygnału.

[ ]


Dodaj do Ulubionych / Zakładek Pomógł Pajączek Stanowcze NIE dla spamu ! Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny CSS 2.1 Licznik